Biti dijak in študent je za marsikoga eno izmed najlepših in poučnih življenjskih obdobij. Prinaša nova prijateljstva, zmage in znanja ter odkrivanje tistega, kar vas veseli. Ko študij zaključite, je vaš največji cilj prva služba v izbrani stroki, v kateri se želite dokazati in unovčiti znanje.

Kako naj bi se kot novo zaposleni obnašali v svetu podjetij in institucij? Kakšne spremembe so pred vami? Kaj bo drugače zdaj, ko vstopate v svet odraslosti in odgovornosti? 

Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki jih velja upoštevati ob prvi zaposlitvi. So preprosti, a vam bodo pomagali, da se pripravite na uspešno prihodnost.

#1 Naredite vtis

Začetek je lahko zastrašujoč, saj se boste prvič znašli v situaciji, v kateri ne boste vedeli ali znali vsega. Da ne boste videti preveč prestrašeni in nevedni, nastopite samozavestno in prijazno. Ne pozabite, da obleka naredi človeka: na delo prihajajte urejeni. Zelo pomembno je, da veliko sprašujete. Vse odgovore si pridno zapišite in si prejete informacije zapomnite. V bodočih enakih situacijah tako vprašanja ne bodo več potrebna. Bodite zagreti za delo, a vseeno ne precenite svojih sposobnosti. Na začetku svojim nadrejenim pojasnite, da boste morda za določeno nalogo potrebovali več časa ali pomoči. Predvsem pa se ne bojte! Vsi so bili enkrat v prvi službi, tako da točno vedo, kako se počutite, in razumejo, če postavite kakšno vprašanje ali dve več.

#2 Bodite del ekipe

“Vsi za enega, eden za vse!” je pravi moto, tudi ko gre za delovno dinamiko. Kot novo zaposleni se gotovo želite uveljaviti znotraj skupine sodelavcev, kar zna biti za marsikoga izjemno stresno. Če boste pristopili k timskemu delu pristno, prijazno in predano, vas bo v ekipo sprejel vsak. S svojimi sodelavci se ne družite le v pisarni: pojdite skupaj na opoldanski odmor in poiščite skupne točke. Ni treba, da postanete najboljši prijatelji, bo pa za vas lažje, če boste imeli z njimi pristne in tovariške odnose, saj preživite skupaj večji del delovnega tedna.

#3 Raziskujte svoje delo

Čestitamo, prišli ste do svoje prve zaposlitve! Boste ostali pri tem? Stremite k novim izzivom in zmagam. Kaj vas veseli? Katerih področij še niste raziskali, pa bi jih radi? Veliko berite in se izobražujte o stvareh, ki bi vam lahko prišle prav na vašem delovnem mestu. Svojim nadrejenim povejte, da bi se radi učili in spoznali nove prakse, na katerih bi se naučili vsega, česar v svojem poklicu še ne znate. Tudi njim bo v veselje, da so zaposlili tako nadobudne in ambiciozne delavce, ki bi radi več od zaposlitve. Morda je to pravi način do napredovanja, ki si ga tako želite.

#4 Čas po delu je vaš

Redna služba, udejanjanje talentov in učenje ter deljenje znanj lahko hitro privedejo do predolgih ur in pomanjkanja časa za preostale stvari. Hitro se lahko znajdete v situaciji, ko začnete odpovedovati srečanja s prijatelji in svojci. Zaradi službe se ne oddaljite od svojega družabnega življenja: rajši bodite dobro organizirani, pa vam po končanem delovnem dnevu ne bo zmanjkalo časa ali energije za druge dejavnosti. Če je le mogoče, si vsak teden vzemite čas za svoje najbližje, se z njimi poveselite in ohranite dobre odnose. Na srečanjih z njimi pa ne govorite le o službi, saj je tudi za vas dobro, da včasih malo “odklopite”. 

#5 Postavite si cilje in zanje varčujte

S prvo zaposlitvijo se začnete osamosvajati in oddaljevati od življenja, kot ste ga poznali. Obdobje, ko ste živeli pri svojih starših, si izposodili avto, kadar ste ga potrebovali ter prispevali minimalen znesek za skupno življenje, se s prvo plačo počasi zaključuje. Postajate finančno samostojni in stabilnejši, ne bo se vam več treba toliko zanašati na starše.

In kaj bo zdaj postalo lažje? Varčevanje! Ker redno delo zagotavlja reden zaslužek, lahko začnete razmišljati o prihrankih, ki vam jih mesečna plača omogoča. Začnite takoj. Brez začrtanih želja se vam lahko zgodi, da boste prestopali z ene poti na drugo ter ob tem izgubili veliko časa in energije. Pri mladih je to še posebej pomembno, saj imate še veliko pred sabo.

Zato si takoj postavite cilje, ki bi jih radi dosegli. Najprej vzpostavite varnostno rezervo, nato razmislite o morebitnem nakupu avtomobila ali prvi nepremičnini. In kdaj je najboljši čas, da začnete varčevati za pokojnino? Danes, tukaj, zdaj. Finančno varna starost je dosegljiva predvsem z varčevanjem v delovno aktivni dobi.

Poleg ciljev si postavite tudi roke ali pa vsaj okvirne časovne omejitve, znotraj katerih bi radi svoje želje dosegli. Ne bodite prestrogi do sebe, rajši si vzemite več časa. Prilagodite cilje svojemu tempu življenja in finančnim sposobnostim, saj lahko v primeru, da boste preveč ambiciozni, voljo po nepotrebnem izgubite. 

Kako sploh poskrbite za vse to? Takoj, ko dobite nakazilo, ga del preusmerite na vaš varčevalni račun. Na banki Sparkasse lahko varčujete s ciljem in tako poskrbite, da bodo vaše neuresničene sanje z vsakim mesecem dobile resničnejšo podobo. Z rednim avtomatskim nakazilom v zmerni višini ne boste niti opazili, da dajete na stran določeno vsoto zaslužka, količina privarčevanega denarja pa bo vseeno rasla. Vsaj enkrat letno preverite, koliko ste od svojih ciljev še oddaljeni. Vztrajajte – ni težko.

#6 Ostanite si zvesti

Pot do odraslosti in osamosvojitve je zabavna, zanimiva in poučna. Lastne izkušnje vas bodo naučile največ: tudi če včasih zaidete z glavne poti in naredite korak vstran, bodite brez skrbi. Pomembno je, da se vselej vrnete na pot, ki vodi k vašemu cilju.